»

Φεβ 10 2016

Εβδομάδα ασφαλούς διαδικτύου

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου εορτάστηκε φέτος στις 9 Φεβρουαρίου με το σύνθημα «Ανάλαβε δράση για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!» («Play your part for a better internet!»). Στο πλαίσιο αυτό η Πρεσβευτής του σχολείου μας στο «Ασφαλές Διαδίκτυο», καθηγήτρια Πληροφορικής κ. Τόκη Βασιλική, και οι υπόλοιποι καθηγητές Πληροφορικής του σχολείου μας, Εξάρχου Μαρία, Ράπτη Ευτυχία και Γκόκης Αχιλλέας, αποφάσισαν να εορταστεί σαν Εβδομάδα Ασφαλούς Διαδικτύου, με στόχο να επικοινωνήσουν το θέμα σε όλους τους μαθητές σε όλα τα τμήματα του σχολείου μας.

Για τον λόγο αυτό έγινε προβολή βίντεο που παραχωρήθηκε από το saferinternet.gr και υλοποιήθηκαν διάφορες δραστηριότητες.Οι καθηγητές Πληροφορικής είχαν την ευχέρεια να μάθουν στους μαθητές μας να αναλαμβάνουν τον δικό τους ρόλο στη δημιουργία ενός καλύτερου Διαδικτύου με το να είναι ευγενικοί, να σέβονται τους άλλους, να προστατεύουν τη διαδικτυακή φήμη (τη δική τους και των άλλων) και να αναζητούν θετικές, δημιουργικές ευκαιρίες. Επίσης, τους πέρασαν το μήνυμα πόσο σημαντικό είναι να συμβάλλουν οι ίδιοι στην καταπολέμηση των αρνητικών πτυχών του Διαδικτύου παίρνοντας ενεργή θέση κατά του εκφοβισμού και κάθε είδους απαράδεκτης (διαδικτυακής) συμπεριφοράς και αναφέροντας ακατάλληλο και παράνομο περιεχόμενο.

safeinternetday1

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/evdomada-asfalous-diadiktiou/