»

Σεπ 05 2015

Εθνική Ετικέτα Ποιότητας eTwinning 2014-2015: “Ulysse 2015: la toile de Pénélope”

Ulysse 2015

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Γαλλικών εκπονήθηκε κατά τη σχολική χρονιά 2014-2015 γαλλόφωνο πρόγραμμα eTwinning με τίτλο Ulysse 2015: la toile de Pénélope” / «Οδυσσέας 2015: ο ιστός της Πηνελόπης», με υπεύθυνη την καθηγήτρια Γαλλικών Ελένη Χαρτζάβαλου. Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι  μαθητές των τάξεων των Γαλλικών Α1 και Β1 του σχολείου μας, οι οποίοι συνεργάστηκαν με μαθητές από Γαλλία, Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία, Ρουμανία αλλά και Τυνησία, με γλώσσα συνεργασίας και επικοινωνίας τη γαλλική.

Το έργο κρίθηκε σύμφωνα με τα έξι κριτήρια από την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning και επιβραβεύτηκε αρχικά με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας (QualityLabel). Σύμφωνα με την ΕΥY, τα θετικά στοιχεία του έργου αποτέλεσαν η πρωτότυπη και δημιουργική προσέγγιση του θέματος, η αλληλεπίδραση μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών, η χρήση συνεργατικών εργαλείων ΤΠΕ για την ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων, η άριστη οργάνωση του Twinspace (ηλεκτρονική πλατφόρμα συνεργασίας) και η αξιολόγηση και διάχυση του έργου! Το έργο αποτέλεσε παιδαγωγική καινοτομία.

Συγχαρητήρια σε όλους τους eTwinners του Ulysse 2015» !

Συμμετέχοντες – βραβευθέντες εκπαιδευτικοί:

• Vayssié Eric (ΙΔΡΥΤΗΣ), Collège Antonin Perbosc-Lafrançaise, Γαλλία
  • Χαρτζάβαλου Ελένη (ΙΔΡΥΤΗΣ), Protypo Peiramatiko Gymnasio Zosimaias Scholis Ioanninon, Ioannina, Ελλάδα
  • Οι εκπαιδευτικοί του Πρότυπου Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής: Εξάρχου Μαρία, Ζήκου Ελένη, Ζωγάκης Ιωάννης, Παππά Παναγιώτα και Τόκη Βασιλική προσέγγισαν διαθεματικά το έργο.
  • Ελένη Σταυροπούλου, Ζάννειο, Πειραιάς, Ελλάδα
  • Cristina Ovejero, IES, Zafra, Ισπανία
  • Lucia Damato, Marina Marino, Instituto Orsi, Ιταλία
  • Maria Jacinto, Collège Torga, Πορτογαλία