»

Νοέ 25 2021

Εορτασμός επετείου του Πολυτεχνείου – 2021

Την Τετάρτη 17 Νοεμβρίου 2021, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας οι εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Επετείου του Πολυτεχνείου. Οι μαθητές, λόγω των μέτρων που λαμβάνονται για την αντιμετώπιση του κινδύνου διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, παρακολούθησαν στις τάξεις τους, ανά τμήμα, βίντεο που περιλάμβανε αρχειακό οπτικοακουστικό υλικό με το χρονικό των γεγονότων του Πολυτεχνείου και της ιστορικής περιόδου που εντάσσεται, καθώς και με συνθήματα και ποιήματα που σημάδεψαν την περίοδο της αντίστασης ενάντια στη Χούντα. Στη συνέχεια, παρακολούθησαν Μουσικό Πρόγραμμα, το οποίο προβλήθηκε βιντεοσκοπημένο και περιλάμβανε επετειακά τραγούδια που ερμήνευσαν και εκτέλεσαν μαθητές και μαθήτριες, μέλη  της Χορωδίας και της Ορχήστρας του σχολείου. Το Μουσικό Πρόγραμμα, που είχε τον τίτλο «Μνήμη Πολυτεχνείου», ήταν επίσης αφιερωμένο στον εμβληματικό Έλληνα μουσικοσυνθέτη Μίκη Θεοδωράκη, ο οποίος έφυγε πρόσφατα από τη ζωή.

Το βίντεο με το αρχειακό οπτικοακουστικό υλικό επιμελήθηκε η κ. Ειρήνη Αμοργιανιώτη (ΠΕ02) και το Μουσικό Πρόγραμμα επιμελήθηκε η κ. Καλλιόπη Μπεκιάρη (ΠΕ79.01).

Η Επέτειος του Πολυτεχνείου – 17 Νοεμβρίου 2021

Μουσικό Πρόγραμμα “Μνήμη Πολυτεχνείου”

Προετοιμασία μουσικού προγράμματος

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/eortasmos-epeteioy-toy-polytechneioy/