»

Ιούν 09 2019

Ένα «μπράβο» από το Bravo Schools για το σχολείο μας

Με τη συμμετοχή του προγράμματος ERASMUS+ «Agenda 2030: Thats Our Challenge στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Bravo Schools, το Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής απέσπασε Έπαινο, εντάσσεται επίσημα στο Δίκτυο σχολείων πρεσβευτών για τους 17 παγκόσμιους στόχους βιώσιμης ανάπτυξης του ΟΗΕ (In action SGDs Schools Club) και γίνεται μέλος ενός παγκόσμιου Δικτύου Σχολείων.

Ο διαγωνισμός ολοκληρώθηκε με τη συμμετοχή 294 σχολείων, τα οποία με 738 προσεγγίσεις κατέγραψαν τις προτάσεις τους για τη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου. Στη συνέχεια, χιλιάδες ενεργοί πολίτες κινητοποιήθηκαν και συμμετείχαν διαδικτυακά στην ανοιχτή ψηφοφορία με 32.256 ψήφους συνολικά, «λαμβάνοντας» τα μηνύματα των μαθητών και ανταποκρινόμενοι σε αυτά.

Ευχαριστούμε θερμά όσους εκδήλωσαν ενδιαφέρον και ψήφισαν, συμβάλλοντας έτσι στη διάχυση των δράσεων της δικής μας Αgenda 2030!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ena-mpravo-apo-to-bravo-schools-gia-to-scholeio-mas/