»

Δεκ 24 2021

Ελληνικά Παραδοσιακά Κάλαντα του Δωδεκαημέρου: Δράση του Ομίλου Μουσικής

Στο πλαίσιο του εορτασμού των Χριστουγέννων, της Πρωτοχρονιάς και των Θεοφανίων, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ομίλου «Μουσική Έκφραση και Δημιουργία», με την καθοδήγηση της υπεύθυνης εκπαιδευτικού κ. Καλλιόπης Μπεκιάρη, αναζήτησαν, κατέγραψαν και έψαλαν παραδοσιακά κάλαντα του Δωδεκαημέρου από διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Στη συνέχεια, αξιοποιώντας το τρίπτυχο των μουσικών δραστηριοτήτων, και συγκεκριμένα της μουσικής ακρόασης, εκτέλεσης και δημιουργίας και σε συνδυασμό με την επίτευξη των στόχων που σχετίζονται με την ανάπτυξη δεξιοτήτων του 21ου αιώνα για τους μαθητές, δημιούργησαν έναν ψηφιακό Διαδραστικό Χάρτη.
Οι μαθητές άκουσαν με προσοχή και παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα κάλαντα κάθε τόπου. Εντόπισαν μάλιστα διαφορές στον στίχο και τη μελωδία, τις οποίες αξιολόγησαν και προσπάθησαν να ερμηνεύσουν. Δούλεψαν με μεγάλο ενθουσιασμό και κέφι, διασκέδασαν, βίωσαν τη χαρά της δημιουργίας και απόλαυσαν την επαφή με τα δημοτικά αυτά ευχητικά και εγκωμιαστικά τραγούδια.
Οι μαθητές, οι μαθήτριες και η υπεύθυνη εκπαιδευτικός του Ομίλου «Μουσική Έκφραση και Δημιουργία» σας καλούν να περιηγηθείτε στον ψηφιακό Διαδραστικό Χάρτη που δημιούργησαν εδώ και εύχονται ολόψυχα σε όλους

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ,

με Υγεία, Αγάπη, Αισιοδοξία και πολλά πολλά χαμόγελα!!!
Ευτυχισμένο, Ειρηνικό, Δημιουργικό και Ελπιδοφόρο το 2022!!!

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ellinika-paradosiaka-kalanta-toy-dodekaimeroy-drasi-toy-omiloy-moysikis/