»

Απρ 09 2016

Εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

Κατά το διήμερο 7 & 8 Απριλίου 2016 και στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών προγραμμάτων που υλοποιούνται κατά το τρέχον σχολικό έτος στη Β΄ τάξη του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη. Συμμετείχαν 77 μαθητές με τη συνοδεία τεσσάρων εκπαιδευτικών (Νόννη-Βλάχου Λευκοθέας, ΠΕ02 – Ζήκου Ελένης, ΠΕ02 – Ζωγάκη Ιωάννη, ΠΕ08 – Μαλάμου Κωνσταντίνας, ΠΕ04.02).

Το πρόγραμμα κάλυπτε μια ποικιλία διαθεματικών βιωματικών δράσεων, όπως ξενάγηση στον Αρχαιολογικό χώρο των Αιγών (Βεργίνα), επίσκεψη στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών Νόησις (Τεχνοπάρκο, Τεχνολογία Μεταφορών, Αρχαία Ελληνική Τεχνολογία, «Science Show» με Διαδραστικά πειράματα Φυσικής στο Αμφιθέατρο), καθώς και ένα ευρύ φάσμα «Πολιτιστικών Διαδρομών» με περιήγηση στα αξιοθέατα του κέντρου της πόλης (Γλυπτοθήκη Νέας Παραλίας με έργα όπως ομπρέλες Ζογγολόπουλου, άγαλμα Μεγάλου Αλεξάνδρου, Λευκός Πύργος, Πλατεία Αριστοτέλους, Αψίδα Γαλερίου, Πλατεία Ναυαρίνου).

Οι μαθητές και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν μία βιωματική επαφή με τα χαρακτηριστικά στοιχεία της πόλης στον ίδιο χώρο όπου διαμορφώθηκαν κατά την ιστορική πορεία και όπως διατηρούνται στη σύγχρονη εποχή.

bbblbbbr

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ekpedeftiki-ekdromi-sti-thessaloniki/