»

Δεκ 22 2023

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Τμήμα Φυσικής

Στα πλαίσια του Σχεδίου δράσης «Κλιματική Κρίση-Ώρα μηδέν» πραγματοποιήθηκε στις 18/12/2023 επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, στο Τμήμα Φυσικής. Συγκεκριμένα, οι μαθητές/τριες από το τμήμα Β1 και μέλη του ομίλου Φυσικών Επιστημών, φιλοξενήθηκαν στον Τομέα Αστρογεωφυσικής, στο Εργαστήριο Μετεωρολογίας και Κλιματολογίας και παρακολούθησαν την ομιλία του επίκουρου καθηγητή κ. Νικόλαου Μπάκα, η οποία αφορούσε την κλιματική αλλαγή και πώς αυτή εξελίσσεται και επηρεάζει τον πλανήτη μας. Ο κ. Μπάκας και οι μαθητές/τριες αντάλλαξαν απόψεις σχετικά με την κλιματική αλλαγή σε παγκόσμια κλίμακα από το παρελθόν μέχρι και σήμερα και υπήρξε εποικοδομητικός διάλογος για την κλιματική αλλαγή στον ελλαδικό χώρο και τοπικά στην περιοχή των Ιωαννίνων. Τέλος, ο κ. Μπάκας παρουσίασε στους μαθητές/τριες ορισμένα όργανα που υπάρχουν στο Εργαστήριο Μετεωρολογίας και Κλιματολογίας εξηγώντας τον τρόπο λειτουργίας και χρήσης αυτών.

Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Αγγελική Κοσμοπούλου (Χημικός) και κ. Χριστίνα Παντούλα (Φυσικός).

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ekpaideytiki-episkepsi-sto-tmima-fysikis/