»

Μαρ 01 2024

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο “Κτήμα Γκλίναβος”

Στα πλαίσια του Σχεδίου δράσης «Κλιματική Κρίση: Ώρα μηδέν» πραγματοποιήθηκε στις 27/2/2024 επίσκεψη στο οινοποιείο «Κτήμα Γκλίναβος», που βρίσκεται στον λόφο του Προφήτη Ηλία στη Ζίτσα. Οι μαθητές/ήτριες των τμημάτων Β1 και Β3 του Πρότυπου Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων είχαν τη δυνατότητα να βρεθούν στο οινοποιείο και την υπόγεια κάβα του και να παρακολουθήσουν την ομιλία του οινολόγου κ. Κωνσταντίνου Παππά, λαμβάνοντας πολύτιμες πληροφορίες για τη διαδικασία οινοποίησης, τις νέες τεχνικές για την παραγωγή κρασιού και τα είδη των κρασιών. Επιπλέον, οι μαθητές/ήτριες  διατύπωσαν ενδιαφέρουσες ερωτήσεις και απορίες στον κ. Παππά και αντάλλαξαν απόψεις σχετικά με την επίδραση της κλιματικής αλλαγής στην περιοχή και πώς επηρεάζει την παραγωγή κρασιού, με δεδομένο ότι η ποιότητα και οι ιδιαιτερότητες των σταφυλιών και κατ’ επέκταση των κρασιών είναι άρρηκτα συνδεδεμένες με τη φύση και τις κλιματολογικές συνθήκες. Μια επίσκεψη γεμάτη αρώματα και εικόνες όπου οι μαθητές/ήτριες αποκόμισαν γνώσεις για τη συναρπαστική τέχνη της οινολογίας και ξεναγήθηκαν σε έναν διαφορετικό και εξαιρετικά ενδιαφέροντα χώρο.

Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Αγγελική Κοσμοπούλου (Χημικός), κ. Ιωάννα Νείλα (Βιολόγος), κ. Παναγιώτα Παπατόλη (Γερμανικής Φιλολογίας) και κ. Σταυρούλα Τσολάκη (Φιλόλογος).

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ekpaideytiki-episkepsi-sto-quot-ktima-gklinavos-quot/