»

Μαρ 21 2019

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Νησάκι των Ιωαννίνων

Την Τρίτη 19 Μαρτίου 2019 οι μαθητές δύο τμημάτων του σχολείου μας, που μετέχουν σε περιβαλλοντικά προγράμματα για το υδάτινο στοιχείο, με συνοδούς τις υπεύθυνες καθηγήτριες Μαρία Εξάρχου, Καλλιόπη Μπεκιάρη και Μαρία Πετρίδου, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Νησάκι Ιωαννίνων. Συγκεκριμένα, οι μαθητές του τμήματος Β1 που υλοποιούν το πρόγραμμα «Από τη λίμνη των Ιωαννίνων στις λίμνες της Ελλάδας και της Ευρώπης» και οι μαθητές του τμήματος Α1 που συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Νερό: πηγή ζωής, ενέργειας, έμπνευσης και δημιουργίας» επισκέφθηκαν το Κέντρο Πληροφόρησης Λίμνης Ιωαννίνων του Φορέα Διαχείρισης Λίμνης Παμβώτιδας.

Οι δύο περιβαλλοντικές ομάδες περιηγήθηκαν στους χώρους του Κέντρου Πληροφόρησης και ενημερώθηκαν από τους υπεύθυνους σχετικά με την ιστορία της λίμνης και της προστατευόμενης περιοχής Natura του λεκανοπεδίου των Ιωαννίνων, για τη βιοποικιλότητα και τους κινδύνους που απειλούν το λιμναίο οικοσύστημα, καθώς και για τις παραδοσιακές δραστηριότητες των κατοίκων του Νησιού της λίμνης των Ιωαννίνων. Σε όλη τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά και διατύπωσαν μάλιστα πολύ εύστοχες παρατηρήσεις και προβληματισμούς.

bbblbbbr

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ekpaideytiki-episkepsi-sto-nisaki-ton-ioanninon/