»

Απρ 16 2022

Εκπαιδευτική εκδρομή στις πηγές του Αχέροντα

Την Τετάρτη 13.4.2022 οι μαθητές των τμημάτων Γ2 και Γ3 πήραν μέρος σε μια εκπαιδευτική εκδρομή στις πηγές του Αχέροντα στη Γλυκή, στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης “Μαθαίνω να αγαπώ και να σέβομαι το περιβάλλον”. Κεντρικοί στόχοι της επίσκεψης ήταν η καλλιέργεια της περιβαλλοντικής ευαισθησίας των μαθητών, η σωματική και ψυχική ενδυμάμωση τους, καθώς και η ενίσχυση του ομαδικού πνεύματος, μέσα από ποικίλες βιωματικές δραστηριότητες στη φύση: πεζοπορία στο μονοπάτι που οδηγεί στις πηγές του Αχέροντα, τοξοβολία στις όχθες του ποταμού, ράφτινγκ στην κοίτη του και σύντομη ανάπαυλα στο σημείο που συναντά τη Γλυκή. Ο εξαιρετικός καιρός συνέβαλε στην ευόδωση των επιδιώξεών μας και όλοι οι συμμετέχοντες επέστρεψαν ενθουσιασμένοι.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Βασιλική Βλάχα, Βασιλική Κεχαγιά, Μαρία Παπαγεωργίου και Μαρία Πετρίδου, ενώ για μεγάλη μας χαρά παραβρέθηκαν και οι αφυπηρετήσαντες καθηγητές του σχολείου Βασίλης Κολιός και Βασίλης Κρανάς. Συμμετείχαν επίσης οι φοιτητές του Τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων Κωνσταντίνος Σαββίδης και Θωμάς Τσιάκος.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ekpaideytiki-ekdromi-stis-piges-toy-acheronta/