»

Νοέ 23 2021

Δράση ενσυναίσθησης – Μπαίνοντας στη θέση ενός ΑμεΑ

Στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης “Ημέρα Παραολυμπιονίκη”, που υλοποιείται στο σχολείο μας, την Τρίτη 16 Νοεμβρίου 2021 επισκέφθηκαν το σχολείο μας οι εκπαιδευτικοί του Ειδικού Επαγγελματικού Γυμνασίου Ιωαννίνων Αλεξάνδρα Κασιδούλη, κοινωνική λειτουργός και Παρασκευή Εξάρχου, λογοθεραπεύτρια, για μία πρώτη συνάντηση γνωριμίας με εκπαιδευτικούς και μαθητές. Κατά την επίσκεψή τους, σε συνεργασία με τη συντονίστρια του σχεδίου κ. Βασιλική Κεχαγιά, οργάνωσαν βιωματικές δραστηριότητες ενσυναίσθησης και εξοικείωσης με την πρόσληψη των εξωτερικών ερεθισμάτων από ΑμεΑ, στις οποίες πήραν μέρος οι μαθητές του τμήματος Α1, που συμμετέχουν στη δράση.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί δράσης: Β. Κεχαγιά, Ε. Ζερβού, Κ. Μπεκιάρη, Μ. Πετρίδου.

Φωτογραφίες από τις βιωματικές δραστηριότητες

Δείτε επίσης ένα βίντεο σχετικά με τον τρόπο με τον οποίο αντιδρά στους ήχους και τις εικόνες ένα άτομο με αυτισμό:

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/drasi-ensynaisthisis-mpainontas-sti-thesi-enos-amea/