»

Μαρ 18 2019

Διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

Μία πολιτιστική διαδρομή στον χρόνο και τον χώρο αποτέλεσε η διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της Β΄ τάξης στη Θεσσαλονίκη (14 & 15 Μαρτίου 2019). Οι 81 μαθητές/μαθήτριες και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί (Κ. Βακατσάς, Ε. Ζήκου, Μ. Παπαγεωργίου, Ε. Τσιακίρη) είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στη Βεργίνα (Μουσείο Βασιλικών Τάφων) και σε αξιοθέατα της Θεσσαλονίκης (Άγιος Δημήτριος, Ροτόντα, Θριαμβική Αψίδα Γαλερίου, Πλατεία Ναυαρίνου, Ρωμαϊκή Αγορά, Λευκός Πύργος, Πλατεία Αριστοτέλους).

Παράλληλα, συμμετείχαν βιωματικά σε ξενάγηση στο «Κέντρο Διάδοσης των Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας Νόησις» τόσο σχετικά με τα επιτεύγματα της αρχαίας τεχνολογίας όσο και με τα σύγχρονα δεδομένα της επιστήμης (Science Show). H διαδραστική συμμετοχή των μαθητών υπήρξε ενδιαφέρουσα, ωφέλιμη και ενθουσιώδης.

Στο σύνολό της η εκδρομή ήταν μία πολύτιμη εμπειρία, η οποία άφησε τις καλύτερες αναμνήσεις σε όλους τους συμμετέχοντες.

bbblbbbr

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/diimeri-ekpaideytiki-ekdromi-sti-thessaloniki/