»

Φεβ 18 2017

Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Αργυροτεχνίας

Τη Δευτέρα 13/02/2017 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη δύο τμημάτων της γ’ γυμνασίου (Γ΄3 και Γ΄4) στο Μουσείο Αργυροτεχνίας της πόλης των Ιωαννίνων. Παράλληλα, τα τμήματα παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου με τίτλο “Διαδρομές στο κάστρο”. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του ιταλόφωνου eTwinning προγράμματος “La mia città / The old city” και του μαθήματος της Χημείας (θεματική ενότητα: Μέταλλα).
Οι υπεύθυνοι μας ενημέρωσαν σχετικά με τα εκθέματα του Μουσείου και στη συνέχεια οι μαθητές τα εξερεύνησαν, παρακολούθησαν σε βίντεο την ιστορική διαδρομή της τέχνης της αργυροτεχνίας στα Ιωάννινα, πραγματοποίησαν διαδραστικές δράσεις και παιχνίδια και ακολούθως απόλαυσαν μια εντυπωσιακή διαδρομή στο κάστρο υπό την καθοδήγηση της κ. Αλίκης Σάρρα. Μέσα από κείμενα που διάβασαν, οι μαθητές προσπάθησαν να κατανοήσουν περισσότερο τα ιστορικά πρόσωπα του Αλή πασά και της κυρά Φροσύνης, με ιδιαίτερη έμφαση στο πρόσωπο του πρώτου, για τον τρόπο με τον οποίο διοίκησε το Πασαλίκι του αλλά και για τον χαρακτήρα του.
Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Καλαντζή Βασιλική, Μαλάμου Κωνσταντίνα, Σταύρου Καλλιόπη

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/didaktiki-episkepsi-sto-mousio-argirotechnias/