»

Απρ 13 2016

Διδακτική επίσκεψη στο εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής

Την Παρασκευή 8/4/2016 μαθητές του σχολείου μας, με τη συνοδεία των υπεύθυνων καθηγητριών Βλάχα Βασιλικής, Νείλα Ιωάννας και Παντούλα Χριστίνας, επισκέφτηκαν το εργαστήριο Ιατρικής Φυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Τους υποδέχθηκε ο καθηγητής του τμήματος, κύριος Καλέφ Εζρά, και μετά από μια σύντομη ξενάγηση στον χώρο, ο καθηγητής μίλησε στους μαθητές για τις ιοντίζουσες ακτινοβολίες, τις πηγές από τις οποίες δέχεται ο άνθρωπος ιοντίζουσα ακτινοβολία και τον τρόπο προστασίας από αυτές. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να πειραματιστούν με διαφορετικές πηγές ακτινοβόλησης και να μετρήσουν οι ίδιοι την ακτινοβολία που εξέπεμπαν.

Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο των εκδηλώσεων που οργανώνουν τα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία της χώρας, σε συνεργασία με το Ερευνητικό Κέντρο «Δημόκριτος», με αφορμή τα 30 χρόνια από το Πυρηνικό ατύχημα στο Τσέρνομπιλ.

Το σχολείο μας θα πραγματοποιήσει εκδήλωση για τις Ιοντίζουσες ακτινοβολίες – Πυρηνική Ενέργεια στις 11 Μαΐου στο Αμφιθέατρο της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Στην εκδήλωση θα μιλήσει ο καθηγητής της Ιατρικής Φυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, ένας ομιλητής από τον Δημόκριτο και οι μαθητές θα παρουσιάσουν τις εργασίες τους. Η εκδήλωση θα είναι ανοιχτή για το κοινό της πόλης.

Collaz2 Collaz1

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/didaktiki-episkepsi-sto-ergastirio-iatrikis-fisikis/