»

Μαρ 21 2017

Διδακτική επίσκεψη στη Συναγωγή και στο Δημοτικό Μουσείο

Στις 16-3-2017 οι μαθητές Α΄ Τάξης του Πρότυπου Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων επισκέφθηκαν τη Ρωμανιώτικη Συναγωγή και το Δημοτικό Μουσείο / Τζαμί Ασλάν πασά της πόλης των Ιωαννίνων. Η διδακτική επίσκεψη συνδέεται με τη διδασκαλία της ενότητας «Μονοθεϊστικές θρησκείες: Ιουδαϊσμός / Ισλάμ» του Νέου Προγράμματος Σπουδών στο μάθημα των Θρησκευτικών και της 6ης ενότητας της Νεοελληνικής Γλώσσας: «Οι δημιουργικές δραστηριότητες στη ζωή μου / Επίσκεψη Μουσείων και Αρχαιολογικών χώρων».

Το πρόγραμμα της διδακτικής επίσκεψης περιλάμβανε ξενάγηση στους χώρους από τους υπεύθυνους και ενημέρωση για θέματα λατρείας των δύο θρησκειών, αρχιτεκτονικής των συγκεκριμένων χώρων λατρείας, καθώς και τοπικής ιστορίας.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Κουσιουρή Ευαγγελία, Παππά Παναγιώτα, Σταύρου Καλλιόπη και Τσιώρη Παρασκευή.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/didaktiki-episkepsi-sti-sinagogi-ke-sto-dimotiko-mousio/