»

Ιούν 13 2021

Διάστημα Γυναικείου Αρώματος

Το 2ο βραβείο στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό «Διαστημικές Εικόνες και Καλλιτεχνικές Εκφράσεις 2020-2021» της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών κατέκτησαν πέντε μαθήτριες του σχολείου μας. Τo θέμα του διαγωνισμού, στον οποίο συμμετείχαν 79 σχολεία, ήταν εμπνευσμένο από τον πίνακα του Vincent Van Gogh «Έναστρη Νύχτα», ενώ η ομάδα των μαθητριών έλαβε μέρος με έργο ζωγραφικής που είχε τίτλο Διάστημα Γυναικείου Αρώματος. Σε αυτό το πλαίσιο, το Σάββατο 22 Μαΐου, οι μαθήτριες παρουσίασαν το έργο τους στην κριτική επιτροπή διαδικτυακά, αναλύοντας την ιδέα, την έμπνευση και τα μηνύματα του έργου.

Στον πίνακα απεικονίζεται ένα ημιτελές γυναικείο πορτρέτο στο διάστημα, γύρω από το οποίο προβάλλουν πλανήτες, αστέρια, η γένεση ενός νέου γαλαξία, ο θάνατος αστρικών σωμάτων. Ταυτόχρονα, η γυναικεία μορφή χωρίς βλέμμα αποτυπώνει τον προβληματισμό  για τη θέση της γυναίκας στην επιστήμη και τα στερεότυπα του φύλου που έχουν για χρόνια επικρατήσει. Τα μέλη της ομάδας αξιοποίησαν την εφηβική κριτική σκέψη, τη δημιουργική γραφή και την καλλιτεχνική φαντασία τους, ανακαλύπτοντας τις δυνατότητες μιας σύγχρονης θεώρησης του εαυτού και του κόσμου γύρω τους.

Ομάδα μαθητριών (Γ3): Ειρήνη Κύρκα, Λαμπρινή-Ειρήνη Ντοβώνη, Ουρανία Πανέλου, Ελένη-Άννα Παπαστεφάνου, Σοφία Ρίζου

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Ευαγγελία Πασσιά (ΠΕ08), Χριστίνα Παντούλα (ΠΕ04.01), Ελένη Ζήκου (ΠΕ02)

bbblbbbr

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/diastima-gynaikeioy-aromatos/