»

Απρ 14 2023

Διαδικασία εισαγωγής υποψηφίων στα Πρότυπα σχολεία

Η εισαγωγή μαθητών/τριών στην α΄ τάξη των Πρότυπων σχολείων για το σχολικό έτος 2023-2024 θα γίνει με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων υπό μορφή ερωτήσεων κλειστού τύπου / πολλαπλής επιλογής, που θα διεξαχθεί το Σάββατο 29 Απριλίου 2023, σύμφωνα με την υπουργική απόφαση 22010/Δ6.

Η τελική κατανομή των υποψηφίων σε εξεταστικά κέντρα και η ενημέρωσή τους θα γίνει μέσω του ηλεκτρονικού συστήματος των αιτήσεων και μέσω sms από 24 έως 25 Απριλίου 2023. Έπειτα από τις ημερομηνίες αυτές οι γονείς/κηδεμόνες οφείλουν να ελέγξουν και πάλι και να εκτυπώσουν την αίτησή τους.

Κατά την ημερομηνία διενέργειας της δοκιμασίας (τεστ) δεξιοτήτων οι υποψήφιοι οφείλουν να προσκομίσουν

• αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο ή βεβαίωση ταυτοπροσωπίας στην περίπτωση μη έκδοσης ταυτότητας και
  • την εκτυπωμένη βεβαίωση υποβολής της αίτησης.

Νεότερες οδηγίες για την ημέρα των εξετάσεων θα αναρτηθούν εγκαίρως και στην ιστοσελίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ..

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/diadikasia-eisagogis-ypopsifion-sta-protypa-scholeia/