»

Απρ 25 2023

Χρονοδιάγραμμα ενεργειών για την εισαγωγική δοκιμασία 2023-24

Τρίτη 25 Απριλίου: αναμένεται σύντομα η ανακοίνωση της κατανομής των υποψήφιων μαθητών/τριών σε εξεταστικά κέντρα στην ιστοσελίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ., όπου θα αναφέρονται ο κωδικός αίτησης του υποψηφίου, το Εξεταστικό Κέντρο (ΕΚ), οι προτιμήσεις σχολείων και η ένταξη ή όχι στην ειδική κατηγορία. Ο κωδικός της αίτησης και το εξεταστικό κέντρο θα αναγράφονται επίσης και στο αποδεικτικό της αίτησης, που μπορούν να εκτυπώσουν οι γονείς/κηδεμόνες των υποψηφίων και θα υπάρξει και εξατομικευμένη ενημέρωση με sms από το minedu.gov ως την Πέμπτη 27/4/2023.

Πέμπτη 27 Απριλίου: ανάρτηση οδηγιών για τους/τις μαθητές/ήτριες που θα λάβουν μέρος στη δοκιμασία δεξιοτήτων για την εισαγωγή τους στα Πρότυπα σχολεία, στην ιστοσελίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ. (και στην προσωρινή μας ιστοσελίδα).

Παρασκευή 28 Απριλίου (απόγευμα): απόδοση τυχαίων αριθμών στους υποψηφίους, για την κατάταξή τους σε περίπτωση ισοβαθμίας μετά τη βαθμολόγηση των γραπτών.

Σάββατο 29 Απριλίου, το αργότερο ως τις 9:00 π.μ.: προσέλευση των υποψηφίων στο Εξεταστικό Κέντρο με το αποδεικτικό υποβολής της αίτησης (δηλαδή την αίτηση εκτυπωμένη) και το έγγραφο ταυτοποίησης:  αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο ή βεβαίωση ταυτοπροσωπίας και ταξινόμησή τους στις αίθουσες.

Σάββατο 29 Απριλίου, 10:00 π.μ. – 12:30 μ.μ.: πραγματοποίηση της δοκιμασίας (τεστ) δεξιοτήτων – η διάρκεια της εξέτασης θα είναι αυξημένη κατά 45 λεπτά για τους υποψηφίους της ειδικής κατηγορίας.

Παρακαλούνται οι γονείς/κηδεμόνες, έως το Σάββατο και πριν από την προσέλευση των υποψηφίων στο εξεταστικό κέντρο για την εισαγωγική δοκιμασία δεξιοτήτων, να φροντίσουν:

• να εκτυπώσουν την αίτησή τους (αποδεικτικό υποβολής αίτησης), όπου θα αναγράφεται ο εξαψήφιος κωδικός και το εξεταστικό κέντρο,
  • να έχουν οι υποψήφιοι την ημέρα της εξέτασης το απαραίτητο έγγραφο ταυτοποίησης:  αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο σε ισχύ ή βεβαίωση ταυτοπροσωπίας.

Θα ακολουθήσουν σύντομα περισσότερες οδηγίες.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/chronodiagramma-energeion-gia-tin-eisagogiki-dokimasia-2023-24/