»

Οκτ 27 2022

«C’est canon!»: γαλλόφωνο πρόγραμμα eTwinning 2022-2023

Κατά τη σχολική χρονιά 2022-2023, ένα νέο ευρωπαϊκό γαλλόφωνο πρόγραμμα ηλεκτρονικής αδελφοποίησης eTwinning με τίτλο «C’est canon!» υλοποιείται από τους μαθητές της τάξης των Γαλλικών της Α’ τάξης του σχολείου μας, από τα τμήματα Α1, Α2 και Α3, σε συνεργασία με μαθητές σχολείων από το Βέλγιο, την Ελλάδα, την Ιταλία και τη Ρουμανία. Στόχος του προγράμματος είναι οι μαθητές μας, μέσα από ποικίλες συνεργατικές δραστηριότητες, δουλεύοντας σε διακρατικές ομάδες, να βελτιώσουν τις γλωσσικές τους δεξιότητες στη γαλλική γλώσσα και να αναπτύξουν δεξιότητες ψηφιακές, ερευνητικές, επικοινωνιακές και κοινωνικές απαραίτητες στην καθημερινή τους ζωή.

Όλες οι δραστηριότητες της δράσης εντάσσονται στο Αναλυτικό πρόγραμμα διδασκαλίας της 2ης Ξένης Γλώσσας και υλοποιούνται την ώρα του μαθήματος των Γαλλικών με την κ. Ελένη Χαρτζάβαλου, ιδρύτρια και συντονίστρια του έργου.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/c-est-canon-gallofono-programma-etwinning-2022-2023/