»

Μαρ 03 2022

Αποτελέσματα των Μαθηματικών Διαγωνισμών «Θαλής» & «Αρχιμήδης» (2021-2022)

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος των Διδασκόντων συγχαίρουν τους μαθητές του Πρότυπου Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής που έλαβαν μέρος στον 82ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο Θαλής» 2021-2022, της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, και ιδίως τους επιτυχόντες, που είναι οι εξής:

• Γιαννοπούλου Άλκηστις Μαρία (Γ τάξη)
  • Γιούτσος Βασίλειος (Γ τάξη)
  • Καβουσιανού Δέσποινα (Γ τάξη)
  • Κωλέτση Όλγα (Γ τάξη)
  • Ζαβέρδας Γεώργιος (Β τάξη)
  • Παπαμιχαήλ Ευαγγελία (Β τάξη)

Επισημαίνεται ότι, λόγω των δύσκολων συνθηκών για τη διενέργεια εξετάσεων εξαιτίας της πανδημίας, ο διαγωνισμός «Ευκλείδης» ματαιώθηκε και για τη φετινή χρονιά με απόφαση του Δ.Σ. της ΕΜΕ. Οι παραπάνω μαθητές προκρίθηκαν απευθείας για να συμμετάσχουν στην 39η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης», που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2022 και στην οποία διακρίθηκε ο μαθητής Γιούτσος Βασίλειος (Γ τάξη).

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/apotelesmata-ton-mathimatikon-diagonismon-thalis-amp-archimidis-2021-2022/