»

Μάι 31 2021

Αποτελέσματα 81ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού στα Μαθηματικά “Ο Θαλής”

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος των Διδασκόντων συγχαίρουν τους μαθητές του Πρότυπου Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής που έλαβαν μέρος στον 81ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά «Ο Θαλής», που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία για το σχολικό έτος 2020-21, και ιδιαιτέρως τους επιτυχόντες που είναι οι εξής:

• Γιούτσος Βασίλειος (Β τάξη)
  • Γκαζιάνη Σοφία (Β τάξη)
  • Καβουσιανού Δέσποινα (Β τάξη)

Επισημαίνεται ότι, λόγω των δύσκολων συνθηκών για τη διενέργεια εξετάσεων εξαιτίας της πανδημίας, ο διαγωνισμός «Ευκλείδης» ματαιώθηκε για τη φετινή χρονιά με απόφαση του Δ.Σ. της ΕΜΕ. Οι παραπάνω μαθητές προκρίνονται απευθείας για να συμμετάσχουν στην Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Αρχιμήδης» (ημερομηνία: Σάββατο 5 Ιουνίου 2021, στα Ιωάννινα).

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/apotelesmata-81oy-panellinioy-diagonismoy-sta-mathimatika-quot-o-thalis-quot/