»

Ιούν 15 2021

Από την «νοῦσον κακήν» του Ομήρου στον Covid-19

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

«ΑΠΟ ΤΗΝ “νοῦσον κακήν” ΤΟΥ ΟΜΗΡΟΥ ΣΤΟΝ COVID-19»

Κατά το σχολικό έτος 2020-2021, οι μαθητές του τμήματος Β4 του σχολείου μας υλοποίησαν το πρόγραμμα «Από την “νοῦσον κακήν” του Ομήρου στον Covid-19». Στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού μελέτησαν το θέμα της πανδημίας από την εποχή του Ομήρου μέχρι σήμερα. Οι μαθητές γνώρισαν τους τρόπους με τους οποίους το φαινόμενο της πανδημίας έπληξε την ανθρωπότητα, τις προσπάθειες που καταβλήθηκαν για να αντιμετωπιστεί και τις συνέπειες που είχε για μεγάλο αριθμό ανθρώπων και κοινωνιών. Επίσης οι μαθητές εξέφρασαν τις σκέψεις τους για όσα βιώνουν την περίοδο που διανύουμε, τους φόβους και τις ανησυχίες τους. Μέρος του προγράμματος αποτέλεσε και η προσπάθεια εκτόνωσης των έντονων αρνητικών συναισθημάτων μέσα από την εικαστική δημιουργία. Για να «ξορκίσουν» τα συναισθήματα αυτά, οι μαθητές δημιούργησαν ένα πίνακα με έντονα χρώματα, προσεγγίζοντας έτσι την κατάσταση με μια αισιόδοξη ματιά.

Δείγματα των εργασιών: εδώ.

Υπεύθυνες καθηγήτριες του προγράμματος: Βασιλική Ραμπαούνη (ΠΕ02), συντονίστρια και Ευαγγελία Πασσιά (ΠΕ08), συμμετέχουσα.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/apo-tin-no-son-kakin-toy-omiroy-ston-covid-19/