»

Απρ 15 2022

Ανεστραμμένη τάξη – δειγματική διδασκαλία

Μέσα στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης “Ανεστραμμένη τάξη” υλοποιήθηκε την Τρίτη, 12 Απριλίου 2022, δειγματική διδασκαλία από τον κ. Ιωάννη Παδιώτη, Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ83. Mαθητές του τμήματος Γ2 είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το μάθημα της Τεχνολογίας με εφαρμογή του μοντέλου της Ανεστραμμένης τάξης. Η διδασκαλία οργανώθηκε σε συνεργασία με τον εκπαιδευτικό της τάξης κ. Χρήστο Πούλιο, ΠΕ81 και την παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων του σχολείου, καθώς και οι φοιτητές που υλοποιούν πρακτική άσκηση στο σχολείο. Παρών ήταν επίσης ο κ. Κωνσταντίνος Γκαραβέλας, επίκουρος καθηγητής του Τμήματος Φιλοσοφίας Ιωαννίνων και αναπληρωτής Πρόεδρος του ΕΠ.Ε.Σ. του σχολείου μας.

Η παρουσίαση του παραπάνω μοντέλου στην τάξη αποτελεί συνέχεια της διαδικτυακής επιμορφωτικής ημερίδας “Από τη διδασκαλία στη μάθηση: το μοντέλο της ανεστραμμένης τάξης” και αποσκοπεί στην εξοικείωση των εκπαιδευτικών με καινοτόμες διδακτικές πρακτικές, με στόχο την αναβάθμιση της διδασκαλίας.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/anestrammeni-taxi-deigmatiki-didaskalia/