»

Απρ 27 2021

Αλληλεπίδραση Ομίλων γυμνασίου-λυκείου

Μία ενδιαφέρουσα παρουσίαση είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές των ομίλων Φυσικής “Φυσικές Επιστήμες: πείραμα και θεωρία” και Μαθηματικών “Με κανόνα και διαβήτη” την Παρασκευή 23-4-2021, σε μία αλληλεπίδραση των Ομίλων του σχολείου μας με αυτούς του λυκείου.  Συγκεκριμένα, ο Κωνσταντίνος Ευαγγέλου, μαθητής της Α΄ τάξης του Πρότυπου Λυκείου Ζωσιμαίας Σχολής, τους παρουσίασε διαδικτυακά την ερευνητική του εργασία με θέμα “Αριστεροχειρία”, την οποία υλοποίησε στα πλαίσια του ομίλου “Βιοεπιστήμες. Συμβολή στην έρευνα και την παραγωγή. Συνεργασία με τις επιστήμες Υγείας, Χημείας, Γεωπονίας, Μαθηματικών και Πληροφορικής”, με συντονιστή τον κ. Αθανάσιο Μαρμαγκά. Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν την αριστεροχειρία μέσα από γενετικές και περιβαλλοντικές έρευνες για την επιλογή του χεριού και τις γνωστικές διαφορές δεξιόχειρων και αριστερόχειρων.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Παντούλα Χριστίνα-Παπαγεωργίου Μαρία

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/allilepidrasi-omilon-gymnasioy-lykeioy/