»

Ιούν 13 2020

Αιτήσεις για την εισαγωγή μαθητών στην Α τάξη των Πρότυπων Σχολείων για το σχολικό έτος 2020-2021

Σύμφωνα με πρόσφατο δελτίο τύπου του ΥΠΑΙΘ (12/6/2020) ξεκινά η ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων για την εισαγωγή μαθητών/τριών στα Πρότυπα & Πειραματικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021.
Συγκεκριμένα:

Οι γονείς/κηδεμόνες που ενδιαφέρονται τα παιδιά τους να εισαχθούν σε Πρότυπο ή Πειραματικό Σχολείο το σχολικό έτος 2020-2021 καλούνται να υποβάλουν αίτηση από τις 12 έως και τις 20 Ιουνίου 2020 μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης gov.gr (στη διαδρομή: Εκπαίδευση/Εγγραφή σε σχολείο/Εγγραφή σε Πρότυπο / Πειραματικό Σχολείο) ή απευθείας εδώ: https://www.iep.edu.gr/pps/deppsform.php.
Διευκρινίζεται ότι οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών μπορούν να υποβάλουν αίτηση μόνο σε ένα Πρότυπο Σχολείο και εναλλακτικά εάν το επιθυμούν και σε ένα Πειραματικό. Για τις διαθέσιμες θέσεις στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία παρακαλούμε επισκεφτείτε την ιστοσελίδα αιτήσεων της Δ.Ε.Π.Π.Σ. (ή δείτε απευθείας το έγγραφο εδώ).
Επιπλέον οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που ενδιαφέρονται να εισαχθούν τα παιδιά τους σε Πρότυπο Σχολείο οφείλουν να προσκομίσουν στο σχολείο ή να αποστείλουν στην ηλεκτρονική διεύθυνση (email) του σχολείου τα απαραίτητα δικαιολογητικά μέχρι τις 19 Ιουνίου 2020.

Α) Πρότυπα Σχολεία
Όπως έχει ήδη ανακοινωθεί, στις 29 Ιουνίου 2020 θα πραγματοποιηθεί η δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων για την εισαγωγή μαθητών/τριών στην Α ́ τάξη των Πρότυπων Γυμνασίων. Την ίδια ημέρα θα διεξαχθεί δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων για την εισαγωγή μαθητών στην Α’ τάξη των Προτύπων Λυκείων, μόνο για την κάλυψη κενών θέσεων. Ο τόπος πραγματοποίησης της δοκιμασίας (τεστ) δεξιοτήτων και λοιπές οδηγίες θα ανακοινωθούν στην ιστοσελίδα και τον πίνακα ανακοινώσεων του κάθε Πρότυπου Σχολείου.
Θα πρέπει να υπογραμμιστεί ότι δεν ορίζονται συγκεκριμένες σελίδες εξεταστέας ύλης στα σχολικά εγχειρίδια και σε ουδεμία περίπτωση δεν ελέγχονται γνώσεις οι οποίες προϋποθέτουν απομνημόνευση. Γι’ αυτό, οι μαθητές/τριες δεν απαιτείται να μελετήσουν συγκεκριμένη ύλη για να προετοιμαστούν για τη συμμετοχή τους στη εν λόγω δοκιμασία, αλλά αξιολογούνται οι γνώσεις και δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησής τους στο Δημοτικό ή το Γυμνάσιο, σχετικές με την Κατανόηση Κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας και τα Μαθηματικά.

Ειδικότερα για την εισαγωγή στα Πρότυπα Γυμνάσια:
● Στο γνωστικό πεδίο της Κατανόησης Κειμένων Ελληνικής Γλώσσας ελέγχονται οι ικανότητες των μαθητών/τριών στην κατανόηση γραπτών κειμένων ποικίλων ειδών και περιεχομένου (λογοτεχνικά κείμενα, απλά άρθρα εφημερίδων ή περιοδικών, πολυτροπικά κείμενα κ.λπ.), καθώς και στη χρήση βασικών γραμματικών και συντακτικών φαινομένων.
● Στο γνωστικό πεδίο των Μαθηματικών ελέγχονται οι ικανότητες των μαθητών/τριών στην κατανόηση και στην επίλυση προβλημάτων κυρίως της καθημερινής ζωής αλλά και προβλημάτων με απλές αριθμητικές πράξεις.

Για την καλύτερη ενημέρωση των μαθητών/τριών και των γονέων/κηδεμόνων τους, έχουν ήδη ανακοινωθεί ενδεικτικά θέματα στην ιστοσελίδα της Δ.Ε.Π.Π.Σ. και του ΥΠΑΙΘ.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να δείτε στο δελτίο τύπου του ΥΠΑΙΘ και στη σχετική υπουργική απόφαση.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/aitiseis-gia-tin-eisagogi-mathiton-stin-a-taxi-ton-protypon-scholeion-gia-to-scholiko-etos-2020-2021/