»

Μαρ 14 2022

Αιτήσεις για εισαγωγή στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία (σχολικό έτος 2022-2023)

Σύμφωνα με την υπουργική απόφαση 28270/Δ6/14-3-2022 (ΦΕΚ 1144/2022) και τη σχετική ανακοίνωση της Δ.Ε.Π.Π.Σ. η Ηλεκτρονική Πλατφόρμα για την κατάθεση αιτήσεων από τους ενδιαφερόμενους γονείς/κηδεμόνες για εισαγωγή των μαθητών/τριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία θα είναι ανοιχτή από την Τρίτη 15 Μαρτίου 2022 μέχρι και την Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022.

Οι αιτήσεις θα γίνονται μέσω της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης gov.gr και με κωδικούς taxisnet στον σύνδεσμο:

Αίτηση εισαγωγής μαθητών και μαθητριών στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία

Περισσότερες πληροφορίες για τη διαδικασία υποβολής αίτησης: Ηλεκτρονικές αιτήσεις για εισαγωγή στα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία (ΥΑ 23640/Δ6/3-3-2022).

Επίσης, δείτε τις Συχνές ερωτήσεις και Απαντήσεις για την υποβολή αιτήσεων σε Π.Σ. & ΠΕΙ.Σ.

Η εισαγωγή των μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη των Πρότυπων Γυμνασίων για το σχολικό έτος 2022-2023 θα πραγματοποιηθεί με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων με ερωτήσεις κλειστού τύπου/πολλαπλής επιλογής, σχετικές με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας και Μαθηματικών εννοιών, που θα γίνει το Σάββατο 7 Μαΐου 2022 σύμφωνα με το κεφ. Β΄ της παραπάνω υπουργικής απόφασης. Το σχολείο μας για το σχολικό έτος 2022-23 θα διαθέσει 88 κενές θέσεις εισακτέων μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη (απόφαση 19/ΔΕΠΠΣ/14-3-2022).

Γονείς και κηδεμόνες μαθητών/τριών που θα συμμετάσχουν σε κλήρωση για εισαγωγή σε Πειραματικό Σχολείο ή σε δοκιμασία δεξιοτήτων για εισαγωγή σε Πρότυπο Σχολείο οφείλουν να εγγράψουν τους μαθητές στο σχολείο στο οποίο υπάγονται χωροταξικά, ώστε να εξασφαλίσουν τη θέση του/της μαθητή/τριας σε δημόσιο σχολείο, για την περίπτωση που δεν εισαχθεί στο Πειραματικό ή Πρότυπο Σχολείο που επιθυμούν.

Σε περίπτωση διασυνδεδεμένων Πρότυπων Σχολείων, οι απόφοιτοι του Πρότυπου Γυμνασίου εγγράφονται απευθείας στο συνδεδεμένο Πρότυπο Λύκειο, με προϋπόθεση την επιτυχή ολοκλήρωση της προηγούμενης βαθμίδας. Στην περίπτωση που στην Α΄ τάξη των διασυνδεδεμένων Λυκείων προκύπτουν κενές θέσεις αυτές καλύπτονται με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων.

Το σχολείο μας είναι συνδεδεμένο με το Πρότυπο Γενικό Λύκειο Ζωσιμαίας Σχολής Ιωαννίνων (δείτε και εδώ: https://depps.minedu.gov.gr/?page_id=10899).

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/aitiseis-gia-eisagogi-sta-protypa-kai-peiramatika-scholeia-scholiko-etos-2022-2023/