»

Οκτ 02 2018

Τη Δευτέρα 1η Οκτωβρίου 2018 οι μαθητές του Πρότυπου Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής  συμμετείχαν σε οργανωμένες αθλητικές δραστηριότητες για τη φετινή 5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2018. Με σύνθημα «Ας κινηθούμε!» η α΄ τάξη του σχολείου έλαβε μέρος σε αγώνες μπάσκετ, βόλεϊ, μπάντμιντον και ποδοσφαίρου στις εγκαταστάσεις του σχολείου υπό την επίβλεψη του γυμναστή κ. Αθανασίου Σπυρίδωνος και εκπαιδευτικών, ενώ οι μαθητές της β΄ και γ΄ τάξης πραγματοποίησαν φιλικές αθλητικές συναντήσεις στο Πανηπειρωτικό Στάδιο με την καθοδήγηση της γυμνάστριας κ. Βασιλικής Κεχαγιά και των συνοδών καθηγητών τους. Κεντρικός στόχος των δράσεων, σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΥΠΠΕΘ, ήταν η απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής και η βελτίωση της φυσικής κατάστασης των μαθητών/τριών με τον περιορισμό της αδράνειας και της «υποκινητικότητας», που αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας των νέων σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/5i-panellinia-imera-scholikoy-athlitismoy-eyropaiki-imera-scholikoy-athlitismoy-2018/