Ιούν 05 2018

Βραβείο στο σχολείο μας για τη συμμετοχή των Εικαστικών στην ομαδική μαθητική έκθεση ΠΟΛ(Ε)ΙΣ του Μουσείου Αργυροτεχνίας

Βραβείο έλαβε το σχολείο μας για τη συμμετοχή του μαθήματος των Εικαστικών στην ομαδική μαθητική έκθεση ΠΟΛ(Ε)ΙΣ του Μουσείου Αργυροτεχνίας, από το Πολιτιστικό Ίδρυμα Ομίλου Πειραιώς, τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων και τη Σχολική Σύμβουλο Καλλιτεχνικών Μαθημάτων Ηπείρου.

Στην ομαδική μαθητική έκθεση το σχολείο μας συμμετείχε με 54 επιλεγμένα μαθητικά έργα χαρακτικής, που δημιούργησαν στο μάθημα των Εικαστικών μαθητές/τριες της Α΄ Τάξης υπό την καθοδήγηση του καθηγητή τους κ. Γιάννη Ζωγάκη και με τη βοήθεια της κ. Μάγδας Φιλιπποπούλου, ασκούμενης φοιτήτριας της Σχολής Καλών Τεχνών (Τμήμα ΕΤΕΤ).

Η έκθεση έτυχε ιδιαίτερης υποδοχής και μεγάλης επισκεψιμότητας και έλαβε τις καλύτερες κριτικές των επισκεπτών.

Ευχαριστούμε το Μουσείο Αργυροτεχνίας για τη συνεργασία, την ευκαιρία για διασύνδεση του σχολείου μας με φορείς πολιτισμού και την προβολή των έργων των μαθητών μας στην τοπική κοινωνία με τη φιλοξενία της έκθεσης.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/vraveio-sto-scholeio-mas-gia-ti-symmetochi-ton-eikastikon-stin-omadiki-mathitiki-ekthesi-pol-e-is-toy-moyseio-argyrotechnias/