Νοέ 10 2015

Συμμετοχή στο Πανευρωπαϊκό Συνέδριο eTwinnning του 2015 στις Βρυξέλλες

Μετά τη βράβευση του σχολείου μας με το ευρωπαϊκό βραβείο “eTwinning, κατηγορία γαλλική γλώσσα” για το έργο “Ulysse 2014: l’ Odyssée du TwinSpace”, οι καθηγήτριες Μαρία Εξάρχου και Άννα Μπουκουβάλα, ως επιβράβευση για την επιτυχή συμμετοχή τους, παρακολούθησαν το Πανευρωπαϊκό Συνέδριο eTwinning στις Βρυξέλλες, στις 22-24 Οκτωβρίου 2015, με θέμα την ενεργό πολιτότητα.
Στο συνέδριο αυτό, με το οποίο η κοινότητα για τα σχολεία της Ευρώπης eTwinning γιόρταζε τα 10 χρόνια της, συναντήθηκαν περισσότεροι από 500 εκπαιδευτικοί ή διοικητικά στελέχη της εκπαίδευσης από 41 χώρες της Ευρώπης και όχι μόνον. Το πρόγραμμα περιλάμβανε περίπου πενήντα πέντε εργαστήρια, ένα ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων δικτύωσης και δύο εναρκτήριες ομιλίες για να διερευνηθεί πώς έχει συμβάλει το eTwinning στην αλλαγή της εκπαίδευσης στην Ευρώπη.

etwin eric etwin

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/simmetochi-sto-panevropaiko-sinedrio-etwinnning-tou-2015-stis-vrixelles/