Μάι 19 2017

Συμμετοχή στην 1η Μαθητιάδα Ηπείρου

Το Πρότυπο Γυμνάσιο Ζωσιμαίας Σχολής συμμετείχε στην 1η Μαθητιάδα Ηπείρου που πραγματοποιήθηκε στα Γιάννενα από τις 14 έως τις 17.5.2017. Οι μαθητές/τριες του σχολείου, με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ.κ. Κεχαγιά Βασιλική και Ροντογιάννη Λευκοθέα, πήραν μέρος στα αγωνίσματα της κολύμβησης, του στίβου, στην αντισφαίριση και στην αγωνιστική ιππασία, που διεξήχθησαν στο Πανηπειρωτικό Στάδιο και στο Κολυμβητήριο του Π.Ε.Α.Κ.Ι. (Λιμνοπούλα).

Κεντρικό σύνθημα της διοργάνωσης ήταν το εκπαιδευτικό μήνυμα «χωρίς το φόβο της αποτυχίας και το άγχος της νίκης», ώστε να «παιδευτούν» όλοι οι μαθητές της Περιφέρειαςστις αρχές του «ευ αγωνίζεσθαι» και στις αυθεντικές αξίες των Ολυμπιακών Αγώνων. Μέσα από αυτή τη μοναδική εμπειρία ο στόχος ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές τη χαρά και τα οφέλη του αθλητισμού, να μάθουν αγωνίζονται στα γήπεδα και να μη μένουν θεατές, να σέβονται τη διαφορετικότητα και να συμμετέχουν σε δράσεις περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης.

bbblbbbr

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/simmetochi-stin-1i-mathitiada-ipirou/