Απρ 26 2013

Μαθαίνω να σερφάρω με ασφάλεια στο Διαδίκτυο

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

«ΜΑΘΑΙΝΩ ΝΑ ΣΕΡΦΑΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ»

Το σχολικό έτος 2012-2013 το τμήμα Γ3 του σχολείου μας, με υπεύθυνες τις καθηγήτριες Πληροφορικής κ. Εξάρχου Μαρία και κ. Ράπτη Ευτυχία, υλοποίησε Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα: “Μαθαίνω να σερφάρω με ασφάλεια στο διαδίκτυο”.
Οι διαστάσεις του θέματος που διερευνήσαμε ήταν:

1. Διερεύνηση βασικών εννοιών
  2. Αναζήτηση στο Διαδίκτυο με κριτική σκέψη
  3. Ερωτηματολόγιο για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο
  4. Βασικοί κανόνες για την ασφαλή πλοήγηση στο Διαδίκτυο
  5. Η κοινωνική δικτύωση και η α(ν)ασφάλεια στο Διαδίκτυο
  6. Δικαιώματα και Υποχρεώσεις στο Διαδίκτυο

Οι παιδαγωγικοί στόχοι που βάλαμε ήταν:

• Ενίσχυση κριτικής ικανότητας των μαθητών όσον αφορά την εγκυρότητα του υλικού που παρουσιάζεται στο διαδίκτυο
  • Οι μαθητές να μάθουν να χρησιμοποιούν τις ιστοσελίδες με ασφάλεια
  • Οι μαθητές να εξοικειωθούν με βασικές αρχές πλοήγησης και να κάνουν θετική χρήση του Διαδικτύου

Η εργασία μας με τους μαθητές βασίστηκε στην ομαδοσυνεργατική μέθοδο, στη βιωματική προσέγγιση και στην ενεργητική μάθηση.

Οι δράσεις που πραγματοποιήσαμε ήταν:

• Επίσκεψη στο Παν/μιο Ιωαννίνων / Τμήμα Πληροφορικής (ενημέρωση για τους κινδύνους που κρύβονται πίσω από την επίσκεψη σε διάφορες ιστοσελίδες και ιδιαίτερα στο Facebook)
  • Ενημέρωση από τον γιατρό κ. Κορμά Γιώργο, εκπρόσωπο της Γραμμής Βοηθείας ΥποΣΤΗΡΙΖΩ του Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου, σχετικά με τους κινδύνους του διαδικτύου και τους τρόπους αναζήτησης βοήθειας

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε το Ιστολόγιο που δημιούργησαν τα παιδιά (με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών) για το Πρόγραμμα:

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/safeinternet/

Αφήστε μια απάντηση