Μαρ 27 2014

Πρόγραμμα Γερμανικών “Wir und unsere Welt”

Κατά το σχολικό έτος 2013-2014 συμμετέχουμε ψηφιακά στο γερμανόφωνο πρόγραμμα «Wir und unsere Welt – Εμείς και ο κόσμος μας», το οποίο συντονίζεται από το Ινστιτούτο Goethe του Μιλάνου, με 22 σχολεία από την Ευρώπη και την Αφρική από 7 κράτη: Ελλάδα, Ιταλία, Κροατία, Σλοβενία, Μαρόκο, Λίβανο και Τουρκία. Στόχος είναι η συνεργατική αφήγηση, περιγραφή, δημοσιογραφία και ανταλλαγή επίκαιρων πληροφοριών για την καθημερινότητά μας και τα γεγονότα που συμβαίνουν γύρω μας. Yπεύθυνη καθηγήτρια του προγράμματος: Ελένη Γκαδρή, καθηγήτρια Γερμανικών.

Οι μαθητές και μαθήτριες είναι οι σύγχρονοι δημοσιογράφοι της Μεσογείου, που ειδησεογραφούν γύρω από τον Κόσμο τους. Για τον σκοπό αυτό δημιουργήθηκε ένα ιστολόγιο (Blog):

Τα άρθρα που γράφουν οι μαθητές και μαθήτριες ποικίλλουν όχι μόνο σε ότι αφορά την θεματολογία αλλά και τον τρόπο που παρουσιάζονται: με video και με πολλά νέα τεχνολογικά εργαλεία – web 2.0 tools – όπως voki, vocaroo, pallet, slideshare και άλλα, πράγμα που υπογραμμίζει την ιδιαιτερότητα του προγράμματος. Έτσι ξεφυλλίζοντας τις σελίδες του μπλογκ ανακαλύπτουν κοινά και διαφορές συγκρίνοντας τις πληροφορίες τις δικές τους με αυτές των άλλων.
Η γλώσσα του προγράμματος είναι η Γερμανική και συμμετέχουν οι Γερμανόφωνοι μαθητές των τμημάτων Α1, Α2, Β2, Β3 και Γ1, Γ2, οι οποίοι, μαζί με τους συνομηλίκους τους από τις άλλες χώρες, παίρνουν αλλά και δίνουν ένα ζωντανό μάθημα πολιτισμού!

Πρόσφατα μάλιστα, κατά τη διάρκεια ενός παγκόσμιου συνεδρίου για καθηγητές Γερμανικών της 3. DaFWEBKON 2014, που πραγματοποιήθηκε online στις 15 και 16 Μαρτίου 2014, έγινε αναφορά στο πρόγραμμα αυτό με εργασίες μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας. Στο ακόλουθο screenshot, που δείχνει στιγμιότυπο της παρουσίασης αυτής, φαίνονται καθαρά δύο δικά μας θέματα ειδησεογραφίας (Χριστουγεννιάτικη Γιορτή και η Βιβλιοθήκη του σχολείου μας).

banner_wirundunserewelt

programgerman

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/programmagermanikon201314/

Αφήστε μια απάντηση