Δεκ 07 2015

Πρόγραμμα eTwinning Γερμανικών: “Unsere Länder und wir”

Το πρόγραμμα eTwinning γερμανικών “Unsere Länder und wir” υλοποιείται κατά το σχολικό έτος 2015-2016 από τους μαθητές του τμήματος Β΄1 των Γερμανικών του σχολείου μας σε συνεργασία με συμμαθητές τους από σχολεία χωρών της Ευρώπης: Ισπανία, Δανία, Τουρκία και Φινλανδία.

Στο πλαίσιο του προγράμματος οι μικροί γερμανομαθείς εμπλουτίζουν την εικόνα που έχουν διαμορφώσει για την Ευρώπη. Γνωρίζονται με συνομήλικούς τους από ευρωπαϊκές χώρες, επικοινωνούν στη γερμανική γλώσσα με chat, e-mail και τηλεδιάσκεψη και παρουσιάζουν τους εαυτούς τους, τα σχολεία και τις πόλεις τους. Παράλληλα μαθαίνουν νέους τρόπους με τους οποίους μπορεί να αξιοποιηθεί η νέα τεχνολογία στην εκπόνηση εργασιών και εμβαθύνουν στη χρήση της γερμανικής γλώσσας.

Υπεύθυνη προγράμματος: κ. Ελένη Γκαδρή, καθηγήτρια Γερμανικής γλώσσας.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/programma-etwinning-germanikon-unsere-lander-und-wir/