Δεκ 17 2018

Ιατρική ενημέρωση για την εφηβική υγεία

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής, υλοποιήθηκε στο σχολείο μας μία ενδιαφέρουσα ενημερωτική συνάντηση για την εφηβική υγεία, την Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2018. Οι μαθητές των τμημάτων Β2 και Β3 είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παρουσίαση και τη συμβουλευτική προσέγγιση του κ. Βασιλείου Τσιμιχόδημου, Αναπληρωτή Καθηγητή Παθολογίας, Β’ Παθολογικής Κλινικής Π.Γ.Ν.Ι. και της κ. Ελίζας Χριστοπούλου, Ιατρού και Υποψήφιας Διδάκτορος του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, σχετικά με τη μέτρηση του Δείκτη Μάζας Σώματος και της Αρτηριακής Πίεσης σε εφήβους. Κατά τη διαδικασία, οι μαθητές μας συμμετείχαν σε στατιστική έρευνα, σύγκριναν και αξιολόγησαν δεδομένα και συζήτησαν με τους αρμόδιους τα συμπεράσματά τους.

Δεδομένου ότι η υγεία συνιστά προτεραιότητα για τους μαθητές, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς, προγραμματίζεται η συνέχιση της διαθεματικής συνεργασίας μας για τον στόχο αυτό με εργασίες και αντίστοιχες δράσεις στα ακόλουθα μαθήματα: Γλώσσα και Λογοτεχνία, Μαθηματικά, Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών, Φυσική, Χημεία.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/iatriki-enimerosi-gia-tin-efiviki-ygeia/