Ιούν 21 2017

Η γυναικεία μορφή στη γλυπτική: Γυναίκες Ακίνητες/Ανίκητες

Tα τμήματα Γ2 και Γ3, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών Ιωάννη Ζωγάκη, Άννας Μπουκουβάλα και Ευτυχίας Ράπτη, πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων (Μάιος 2017), στην περιοδική έκθεση Γυναίκες Ακίνητες/Ανίκητες”, που περιελάμβανε 17 γλυπτά της Δημοτικής Πινακοθήκης, από διαφορετικές χρονικές περιόδους και ύφος, που “συνομιλούσαν” με τα εκθέματα των μόνιμων συλλογών του Μουσείου.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο διαθεματικής προσέγγισης που αφορούσε στα μαθήματα των Εικαστικών, της Λογοτεχνίας και της Πληροφορικής, καθώς και της θεματικής της Ταυτότητας και του Φύλου, με την οποία ασχοληθήκαμε κατά τις δράσεις της θεματικής εβδομάδας.

Οι μαθητές, με ξεναγό τη γλύπτρια Ευδοκία Παπαγεωργίου, μελέτησαν και κατέγραψαν φωτογραφικά τα γλυπτά και στη συνέχεια επεξεργάστηκαν και παρουσίασαν τα δικά τους έργα στο πλαίσιο ομαδικών εργασιών για το μάθημα της Λογοτεχνίας και στην ανοιχτή για το κοινό Έκθεση Έργων από τα μαθήματα των Εικαστικών και της Τεχνολογίας.

Περιήγηση στην έκθεση – βίντεο

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/i-gynekia-morfi-sti-glyptiki-gynekes-akinitesanikites/