Φεβ 19 2018

“Φτάσε όπου δεν μπορείς”: οι μαθητές σε θεατρική παράσταση για τον Ν. Καζαντζάκη

Οι μαθητές της Τρίτης τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν τη βασισμένη στη ζωή και το έργο του Νίκου Καζαντζάκη παράσταση του ΔΗΠΕΘΕ Ιωαννίνων, με τίτλο «Φτάσε όπου δεν μπορείς», την Τετάρτη 14 Φεβρουαρίου 2018 στο Θέατρο Καμπέρειο.

Μέσω του εύστοχου κειμένου, αλλά και της ευφάνταστης σκηνικής του απόδοσης, οι μαθητές γνώρισαν πολλές πτυχές του καζαντζάκειου έργου, αναγνώρισαν κειμενικές αναφορές από το μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και συμμετείχαν διαδραστικά στην πορεία της παράστασης. Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ήταν η συζήτηση με τους ηθοποιούς που ακολούθησε, καθώς επιβεβαίωσε τη θετικότατη άποψη για το επίπεδο του σχολείου μας, που είχε διατυπώσει η Πρόεδρος του ΔΗΠΕΘΙ, κ. Αλέκα Βακαλοπούλου, κατά την υποδοχή μας πριν από την παράσταση. Την ευχαριστούμε θερμά και ανυπομονούμε για την επόμενη θεατρική μας εμπειρία.

Δείτε εδώ τη σχετική ανάρτηση του ΔΗΠΕΘΙ.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ftase-opou-den-boris-i-mathites-se-theatriki-parastasi-gia-ton-n-kazantzaki/