Φεβ 17 2016

Ευρωπαϊκή διάκριση για το γαλλόφωνο eTwinning έργο «Ulysse 2015: la toile de Pénélope»

Το γαλλόφωνο πρόγραμμα eΤwinning “Ulysse 2015: la toile de Pénélope” (Οδυσσέας 2015: ο ιστός της Πηνελόπης), το οποίο υλοποιήθηκε τη σχολική χρονιά  2014-15 στο πλαίσιο του μαθήματος των Γαλλικών, με καθοδηγήτρια την κ. Ελένη Χαρτζάβαλου, καθηγήτρια Γαλλικών του σχολείου μας, βρίσκεται στη λίστα με τις τελικές υποψηφιότητες για τα Ευρωπαϊκά βραβεία eTwinning 2016.

Η λίστα του τελικού γύρου αξιολόγησης περιλαμβάνει τα πιο αξιόλογα από τα 202 έργα που υποβλήθηκαν και το πρόγραμμα “Ulysse 2015: la toile de Pénélope” βρίσκεται ανάμεσα στα 11 επικρατέστερα στην ηλικιακή κατηγορία 12-15.

Στο έργο συμμετείχαν οι μαθητές της τάξης των Γαλλικών του Α1 και Β1 της περσινής σχολικής χρονιάς (2014-15), καθώς και οι  εκπαιδευτικοί Μ. Εξάρχου (ΠΕ19), Ε. Ζήκου (ΠΕ02), Ι. Ζωγάκης (ΠΕ08), Π. Παππά (ΠΕ02) και Β. Τόκη (ΠΕ19), οι οποίοι προσέγγισαν το πρόγραμμα διαθεματικά.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς τους διότι, δουλεύοντας με μεράκι και επίπονη προσπάθεια, οδήγησαν  το έργο στη σημαντική αυτή ευρωπαϊκή διάκριση.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/evropaiki-diakrisi-gia-to-gallofono-etwinning-ergo-ulysse-2015-la-toile-de-penelope/