Απρ 03 2012

Πρόγραμμα eTwinning Γερμανικών: «Die Schuldetektive»

Τη σχολική χρονιά 2011-2012 συνεχίζουμε ένα πρόγραμμα eTwinning, το οποίο ξεκινήσαμε την προηγούμενη σχολική χρονιά. Η Γ’  τάξη συνεργάστηκε στο πρόγραμμα αυτό με ένα σχολείο της Πολωνίας και ένα σχολείο της Γερμανίας. Γλώσσα επικοινωνίας ήταν τα Γερμανικά. Το θέμα του προγράμματος: «Die Schuldetektive».

Οι μαθητές αντάλλαξαν powerpoint παρουσιάσεις και φωτογραφίες για διάφορες σχολικές δραστηριότητες, όπως σχολικές γιορτές ή έθιμα, όπως τα Χριστούγεννα. Επίσης είχαν επικοινωνία με chat και skype. Ετσι είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν κοινά ή διαφορετικά στοιχεία αντίστοιχα στον πολιτισμό και στην καθημερινή ζωή των παιδιών από τα άλλα δύο κράτη.

polisxoleioeyxesΗ ομάδα μαθητών:

Σπύρος Καρράς, Αρης Νικολάου, Κων/νος Μότσης, Χρύσα Πάνου, Βύρων Παπαθανασίου, Χριστίνα Παπακίτσου-Γουγωπούλου, Κων/να Παπαχρήστου, Δάφνη Παππά, Αννα-Μαρία Παρασκευά, Κων/νος Ρόμπολος, Κατερίνα Σαμέλη, Δημήτρης Σταλίκας, Σπύρος Τζάλλας, Κων/νος Τζουβάρας, Ολγα Τόλη, Αναστασία Τσακούμη, Κων/νος Τσαμπαλάς, Δημήτρης Τσέλας, Χαρίλαος Χριστάκης.

german8

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/etwinning/

Αφήστε μια απάντηση