Φεβ 25 2019

Επιτυχόντες 79ου Πανελλήνιου Μαθηματικού Διαγωνισμού της ΕΜΕ

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Πρότυπου Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής συγχαίρουν τους μαθητές του σχολείου μας για τη συμμετοχή και τις εξαιρετικές επιδόσεις τους στον 79ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά, που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία για το σχολικό έτος 2018-19.

Στην πρώτη φάση του διαγωνισμού, «Ο Θαλής», που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018 στα Ιωάννινα, οι επιτυχόντες από την Γ΄ τάξη, με αλφαβητική σειρά, είναι οι εξής:

• Καραγιώργου Χρυσάνθη
  • Καραμάνη Δανάη
  • Κωσταδήμας Γεώργιος
  • Μαλανδρίνος Νικόλαος
  • Μπότσιου Σοφία
  • Παπαγεωργίου Δημήτριος
  • Παπαζαχαρής Ιωάννης
  • Τζιάκης Γεώργιος

Οι επιτυχόντες από τη Β΄ τάξη, με αλφαβητική σειρά, είναι οι εξής:

• Έξαρχος Απόστολος
  • Κυριαζή Δέσποινα Κλεοπάτρα
  • Κυρτζόγλου Ιόλη Αγάπη
  • Μήτταρης Αχιλλέας
  • Ντόντορος Απόστολος
  • Παπαζαχαρή Έλενα
  • Τζαχρήστας Γεώργιος

Ακολούθησε η δεύτερη φάση του διαγωνισμού, «Ο Ευκλείδης», το Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2019, στην οποία διακρίθηκαν οι ακόλουθοι μαθητές:

Για τη Γ΄ τάξη:

• Καραγιώργου Χρυσάνθη
  • Κωσταδήμας Γεώργιος

και για τη Β΄ τάξη:

• Έξαρχος Απόστολος
  • Κυρτζόγλου Ιόλη Αγάπη
  • Τζαχρήστας Γεώργιος

Οι μαθητές που πέρασαν τη δεύτερη φάση του διαγωνισμού δοκιμάστηκαν και στην τρίτη και τελική φάση, «Ο Αρχιμήδης», στην Αθήνα, το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2019.

Μάλιστα, ο μαθητής μας Τζαχρήστας Γεώργιος της Β’ τάξης διακρίθηκε στην 36η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα «Ο Αρχιμήδης» και βραβεύτηκε από την ΕΜΕ με Βραβείο Β / αργυρό μετάλλιο.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/epitychontes-79oy-panellinioy-mathimatikoy-diagonismoy-tis-eme/