Μαρ 06 2017

Επιτυχόντες 77ου Πανελλήνιου Μαθηματικού Διαγωνισμού

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Πρότυπου Γυμνασίου Ζωσιμαίας Σχολής συγχαίρουν τους μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου μας που συμμετείχαν και ιδιαίτερα όσους διακρίθηκαν στον 77ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά, που διοργάνωσε η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία για το σχολικό έτος 2016-17.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Μαθηματικών της Ε.Μ.Ε. περιλαμβάνει τρεις φάσεις:

Ο πρώτος διαγωνισμός, «Ο ΘΑΛΗΣ» (77ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά), πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2016. Οι επιτυχόντες μαθητές μας από την Γ’ τάξη, με αλφαβητική σειρά, είναι οι εξής:

• Ανδρούτσος Μάριος
  • Βράκα Κωνσταντίνα
  • Θεοδώρου Χρήστος-Βαλεντίνος
  • Κανδρέλη Παρασκευή-Μαρίνα
  • Κρανιώτης Βασίλειος
  • Καμπλέτσας- Μπαγκλής Δημήτριος-Πέτρος
  • Παππά Νικολίτσα
  • Ρόζος Μάριος
  • Τηλιόπουλος Ζήσης

Ο δεύτερος διαγωνισμός, «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ» (77ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός στα Μαθηματικά), πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017. Διακρίθηκαν οι ακόλουθοι μαθητές:

• Βράκα Κωνσταντίνα
  • Κρανιώτης Βασίλειος
  • Καμπλέτσας- Μπαγκλής Δημήτριος-Πέτρος
  • Παππά Νικολίτσα

Ο τρίτος διαγωνισμός, «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» (34η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα  2017), πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 4 Μαρτίου 2017, στην Αθήνα. Οι παραπάνω μαθητές εκπροσώπησαν το σχολείο μας και στον διαγωνισμό αυτό, του οποίου οι διακριθέντες συμμετέχουν στον «Προκριματικό διαγωνισμό» για τις Βαλκανιάδες και τη Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/epitichontes-77ou-panelliniou-mathimatikou-diagonismou/