Μαρ 14 2019

Επίσκεψη στο Τμήμα Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής

Την Τετάρτη 13/3/2019 τα τμήματα Α2 και Α4 του σχολείου μας, καθώς και οι μαθητές του Ομίλου Πληροφορικής “Ας Προγραμματίσουμε με κώδικα και πλακίδια”, επισκέφθηκαν το Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Η Εξέλιξη των Υπολογιστών: Από την Τυπογραφία στην Επαυξημένη Πραγματικότητα», αλλά και σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών του μαθήματος Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τον Επίκουρο καθηγητή κ. Βλάχο Κωνσταντίνο σχετικά με το τμήμα, τις κατευθύνσεις και τις προοπτικές που αυτό προσφέρει. Στη συνέχεια, περιηγήθηκαν στο ερευνητικό εργαστήριο ρομποτικής, όπου και ενημερώθηκαν σχετικά με το αντικείμενο της ρομποτικής από τον ίδιο καθηγητή και τους έγινε επίδειξη των λειτουργιών των εκπαιδευτικών ρομπότ από προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του τμήματος. Τέλος, επισκέφτηκαν τον χώρο όπου βρίσκεται ο τρισδιάστατος εκτυπωτής και τους έγινε μια αναλυτική παρουσίαση της λειτουργίας του. Επίσης συμμετείχαν σε μια παρουσίαση-συζήτηση με τον Αναπληρωτή καθηγητή κ. Μαμουλή Νικόλαο σχετικά με την αναγωγή ενός συνηθισμένου προβλήματος σε αλγόριθμο.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Ευτυχία Ράπτη, Μαρία Εξάρχου, Πολυξένη Παππά.

bbblbbbr

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/episkepsi-sto-tmima-michanikon-i-y-amp-pliroforikis/