Ιαν 09 2015

Eπικοινωνία μαθητών μέσω skype στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+

τηλεδιάσκεψη skype για το Erasmus+Για δύο μέρες, 17 και 18 Δεκεμβρίου 2014, οι μαθητές που συμμετέχουν στο έργο Erasmus+ συνομίλησαν με τους συμμαθητές τους από τη Γερμανία, την Ισπανία, τη Γαλλία και τη Ρουμανία. Κατά τη συνομιλία, που έγινε μέσω skype, τα παιδιά συστήθηκαν, μίλησαν για τα χόμπι τους και αντάλλαξαν εμπειρίες για τα σχολεία τους. Οι μαθητές των άλλων χωρών έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για τα Γιάννενα, γιατί πρόκειται να επισκεφθούν την πόλη μας το αμέσως επόμενο διάστημα. Γενικά τα παιδιά είχαν μία ανεπανάληπτη εμπειρία, γιατί τους δόθηκε η ευκαιρία να επικοινωνήσουν με συμμαθητές τους στα Αγγλικά και τα κατάφεραν μια χαρά.

Η πρώτη επίσκεψη από το εξωτερικό στα Γιάννενα θα γίνει στις 22 Ιανουαρίου και στη συνέχεια οι μαθητές του Πειραματικού θα επισκεφθούν μία χώρα της επιλογής τους.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/epikinonia-mathiton-meso-skype-sta-plesia-tou-programmatos-erasmus/