Δεκ 10 2014

Επίσκεψη στην έκθεση Μουσείου Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας

Διδακτική επίσκεψη στην περιοδεύουσα έκθεση του Μουσείου Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας (Κώστα Κοτσανά)

Ημερομηνία: 5/12/2014
Τμήματα: Γ2, Γ3
Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων που υλοποιούνται στο σχολείο μας, με τίτλους:
1) Μεγάλοι Έλληνες της Μεγάλης Ελλάδας
2) Γλυπτά-Ιστορικά μνημεία του τόπου μου
Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Παπαγεωργίου Μαρία, Παντούλα Χριστίνα, Ζήκου Ελένη, Γκαδρή Ελένη

διδακτική επίσκεψη Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας
Περιγραφή
Κατά τη διδακτική μας επίσκεψη στην περιοδεύουσα έκθεση του  Μουσείου Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας (Κώστα Κοτσανά), οι μαθητές και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε μία βιωματική-διαδραστική ξενάγηση στις σημαντικότερες εφευρέσεις των αρχαίων Ελλήνων (από το «ρομπότ – υπηρέτρια» του Φίλωνος μέχρι τον «κινηματογράφο» του Ήρωνος και από το αυτόματο ωρολόγιο του Κτησιβίου μέχρι τον αναλογικό υπολογιστή των Αντικυθήρων).
   επίδειξη εκθεμάτων, Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας μελέτη εκθεμάτων, Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ekthesi-mousiou-archeas-ellinikis-technologias/