Απρ 06 2016

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Τμήμα Χημείας

Εκπαιδευτική – διδακτική επίσκεψη πραγματοποίησε την Τετάρτη 30 Μαρτίου 2016 το τμήμα Β3 τμήμα του σχολείου μας στο Τμήμα Χημείας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν, ενημερώθηκαν και έλυσαν τις απορίες τους για τα εργαστήρια ποσοτικής αναλυτικής χημείας και ενόργανης αναλυτικής χημείας από τον καθηγητή κ. Βλεσσίδη και την κ. Φλώρου. Επιπλέον, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν πείραμα ογκομετρικής ανάλυσης για τη βασική παράμετρο του νερού, τη σκληρότητα και πείραμα σχετικό με τον προσδιορισμό υπολειμματικού χλωρίου με τεχνική χημειοφωταύγειας που πραγματοποίησε ο μεταδιδάκτωρ κ. Τσόγκας.

Η επίσκεψη σχεδιάστηκε και έγινε υπό την επίβλεψη της κ. Ευτυχίας Ράπτη, εκπαιδευτικού Πληροφορικής, στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας με τίτλο «Μαθαίνω για το νερό – Πειραματίζομαι με το νερό», που υλοποιούν οι μαθητές του τμήματος Β3 υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών κ. Ευτυχίας Ράπτη, κ. Παναγιώτας Βρίγκα και κ. Αχιλλέα Γκόκη. Στην επίσκεψη συμμετείχε ως συνοδός των μαθητών και ο κ. Ιωάννης Ζωγάκης, καθηγητής Καλλιτεχνικών.

Chem1 chimiko uoi B 009

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ekpedeftiki-episkepsi-sto-tmima-chimias/