Μάι 12 2017

Εκπαιδευτική εκδρομή της γ΄ τάξης στην Πελοπόννησο

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε φέτος (6-9 Μαΐου) η τετραήμερη εκπαιδευτική εκδρομή των μαθητών της Γ΄ τάξης με προορισμό την Πελοπόννησο. Το πρόγραμμα της εκδρομής ήταν πολυδιάστατο, καθώς περιλάμβανε πλήθος επισκέψεων και δράσεων σε: ιστορικούς/αρχαιολογικούς χώρους (Ολυμπία, Πύλος, Μεσσήνη, Μεθώνη, Σπάρτη, Ναύπλιο), τοπία φυσικού κάλλους και παραδοσιακούς οικισμούς (Σπήλαιο Διρού, Κορώνη, Φοινικούντα, Καρδαμύλη, Οίτυλο, Γύθειο) και σύγχρονους τουριστικούς προορισμούς (Καλαμάτα, Τολό).

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν βιωματικά σε καταστάσεις που μελετήθηκαν κατά την υλοποίηση ανάλογων εκπαιδευτικών / περιβαλλοντικών προγραμμάτων το τρέχον σχολικό έτος. Συγκεκριμένα, γνώρισαν από κοντά την ενεργητική παρέμβαση του ανθρώπου στη φύση (πετρόχτιστα γεφύρια της περιοχής, βυθιζόμενη γέφυρα στα Ίσθμια, γέφυρα Ρίου / κάστρο Μεθώνης, Ακροναυπλία), αλλά και τη δυναμική πορεία των Ελλήνων στον χρόνο (Πάρκο Σιδηροδρόμων Καλαμάτας, Ιδιωτική Συλλογή Λαογραφικού Υλικού Καρέλια, Ιστορικό κέντρο Ναυπλίου) σε μία διαχρονική κοιτίδα πολιτισμού, όπως είναι η Πελοπόννησος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι μαθητές μας υπήρξαν άψογοι και γίνονταν δέκτες συγχαρητηρίων τόσο για τις γνώσεις τους όσο και για τη συμπεριφορά τους σε όλα τα στάδια της εκδρομής, προς μεγάλη ικανοποίηση των συνοδών εκπαιδευτικών τους (Μ. Εξάρχου, Ε. Ζήκου, Λ. Νόννη-Βλάχου, Μ. Παπαγεωργίου, Β. Τόκη).

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/ekpedeftiki-ekdromi-tis-g-taxis-stin-peloponniso/