Ιαν 21 2015

Δραστηριότητες στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+, Ελλάδα 2015

Από τις 22 έως 28 Ιανουαρίου το σχολείο μας, ως εταίρος Προγράμματος Erasmus+, φιλοξενεί μαθητές και εκπαιδευτικούς σχολείων της Γαλλίας, Γερμανίας, Ισπανίας και Ρουμανίας. Το Πρόγραμμα έχει τίτλο Power up / Get active for your future και το σχολείο μας έχει επιλεγεί ως τόπος διοργάνωσης της πρώτης συνάντησης.

Στο πλαίσιο της συνάντησης έχουν προγραμματιστεί οι παρακάτω θεματικές δραστηριότητες:

Παρουσίαση του σχολείου μας και της πόλης μας στους επισκέπτες μαθητές και εκπαιδευτικούς

• Παρουσίαση της πόλης και συναντήσεις με τις αρχές Τοπικής Διοίκησης και Εκπαίδευσης.
  • Παιχνίδια γνωριμίας, παρακολούθηση μαθημάτων, συμμετοχή σε εργαστήρια.

Γνωριμία με το πολιτιστικό και πολιτισμικό περιβάλλον της περιοχής μας

• Παρουσιάσεις Ελληνικών παραδοσιακών χορών από το χορευτικό τμήμα του σχολείου μας.
  • Μουσικές εκδηλώσεις με τραγούδια από την ορχήστρα και τη χορωδία του σχολείου μας.
  • Διδακτικές επισκέψεις και περιηγήσεις στο ιστορικό κέντρο των Ιωαννίνων, στην Αρχαία Δωδώνη, στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων και στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης “Θεόδωρος Παπαγιάννης”.

Αθλητικές και άλλες βιωματικές δραστηριότητες ανταλλαγής πολιτιστικών στοιχείων

• Ποδηλατικός γύρος πόλης, αθλητικοί αγώνες, παιχνίδια πόλης (City Games), παζλ με τοπικά θέματα.
  • Εργαστήρια με θέματα όπως: τοπικά βότανα, διατροφικές συνήθειες στις διάφορες χώρες κ.ά.

Γνωριμία με την παραγωγική δραστηριότητα της περιοχής

• Επισκέψεις σε εταιρείες παραγωγής τοπικών προϊόντων της περιοχής (ΚΕΠΑΒΙ, βιομηχανίες γάλακτος, τυριού κ.ά.).

power up get active for your future

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/drastiriotites-programmatos-erasmus/