Δεκ 10 2018

Δράση κοινωνικής προσφοράς των Ερασμιτών

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου), οι Ερασμίτες / Ερασμίτισσες του σχολείου απέδειξαν έμπρακτα την κοινωνική τους ευαισθησία, όπως αυτή ενισχύεται από το πρόγραμμα «Agenda 2030: 17 Στόχοι Βιώσιμης Ανάπτυξης», που υλοποιείται για δεύτερη χρονιά. Συγκεκριμένα, ανέλαβαν την πρωτοβουλία να συλλέξουν πλαστικά καπάκια μπουκαλιών στον χώρο του σχολείου και να τα προσφέρουν στην Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία «Μέριμνα», ώστε αυτά να επενδυθούν σε αγορά υλικοτεχνικής υποδομής για τα παιδιά με αναπηρία. Η δράση στόχευε τόσο στην ενεργοποίηση των μαθητών ως προς τη συνείδηση ανακύκλωσης και το εθελοντικό πνεύμα όσο και στην κινητοποίηση υπέρ των δικαιωμάτων αξιοπρέπειας και ευημερίας των ατόμων με αναπηρία. Ταυτόχρονα, έγινε διάχυση της ανθρωπιστικής οπτικής της Agenda 2030 στο σύνολο της σχολικής μονάδας, γεγονός που εγγυάται ανάλογες συλλογικές δράσεις και στο μέλλον. Στελέχη της Μέριμνας παρέλαβαν τα «πολύτιμα» καπάκια, αφού συνεχάρησαν θερμά τους μαθητές μας.

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/drasi-koinonikis-prosforas-ton-erasm/