Ιαν 30 2018

Δωρεά βιβλίων από το Ίδρυμα Αικ. Λασκαρίδη στον Όμιλο Φιλαναγνωσίας

Ο Όμιλος Φιλαναγνωσίας κατά το τρέχον έτος λαμβάνει μέρος σε ένα από τα εκπαιδευτικά προγράμματα του Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη για το 2017-2018, με τον τίτλο «Βιβλιοεργαστήριο. Το βιβλίο ένας φίλος που επιλέγω» (εισηγήτρια: κ. Άννα Κατρά-Πυλαρινού). Το πρόγραμμα στοχεύει στην ενίσχυση της φιλαναγνωσίας και στη διεύρυνση των αναγνωστικών ενδιαφερόντων των μαθητών. Οι μαθητές μας επέλεξαν βιβλία από τον ενδεικτικό κατάλογο του προγράμματος και ήδη έχουν ξεκινήσει με πολλή όρεξη την ανάγνωσή τους και την εκτέλεση των σχετικών δημιουργικών δραστηριοτήτων.

Ευχαριστούμε θερμά το Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη για τη δωρεάν διάθεση ενός αντιτύπου για καθένα από τα βιβλία: Το σπίτι στην Ομίχλη, του Neil Gaiman (εκδ. Οξύ 2006) και Το μουσείο των αποξηραμένων συναισθημάτων, του Θοδωρή Κούκια (εκδ. Κέδρος 2016).

Υπεύθυνες καθηγήτριες του Ομίλου: Ελένη Ζήκου – Μαρία Πετρίδου

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/dorea-vivlion-apo-to-idryma-ek-laskaridi-ston-omilo-filanagnosias/