Μάι 23 2017

Διδακτική Επίσκεψη στο Τμήμα Πληροφορικής Ιωαννίνων

Τη Δευτέρα 15/5/2017 το τμήμα Β3 του σχολείου μας και οι μαθητές του Ομίλου Πληροφορικής – Μαθαίνω να προγραμματίζω επισκέφθηκαν το Τμήμα Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Η επίσκεψη έγινε σύμφωνα με το αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών του μαθήματος Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών κ. Ευτυχίας Ράπτη και κ. Μαρίας Εξάρχου.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τον Αναπληρωτή καθηγητή κ. Μαμουλή Νικόλαο σχετικά με το τμήμα, τις κατευθύνσεις και τις προοπτικές που αυτό προσφέρει. Στη συνέχεια, είχαν την ευκαιρία να βρεθούν στο ερευνητικό εργαστήριο ρομποτικής, όπου και ενημερώθηκαν σχετικά με το αντικείμενο της ρομποτικής από τον Επίκουρο καθηγητή κ. Βλάχο Κωνσταντίνο και τους έγινε επίδειξη των λειτουργιών των εκπαιδευτικών ρομπότ, από προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές του τμήματος. Τέλος, περιηγήθηκαν στον χώρο του κεντρικού υπολογιστή και είδαν από κοντά έναν εκτυπωτή τρισδιάστατων αντικειμένων.

bbblbbbr

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/didaktiki-episkepsi-sto-tmima-pliroforikis-ioanninon/