Απρ 14 2015

Διδακτική Επίσκεψη στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Στις 6/3/2015 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη δύο τμημάτων της Γ΄ Γυμνασίου στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και συγκεκριμένα στην Αίθουσα Επίδειξης Πειραμάτων Φυσικής και στο Εργαστήριο Ατομικής και Μοριακής Φυσικής.

Στην Αίθουσα Επίδειξης Πειραμάτων Φυσικής οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του ΠΜΣ «Νέες Τεχνολογίες και Έρευνα στη Διδακτική της Φυσικής», με την καθοδήγηση του καθηγητή κ. Α. Δούβαλη, παρουσίασαν πειράματα από διάφορες θεματικές ενότητες και βοήθησαν τους μαθητές να κατανοήσουν τις φυσικές αρχές στις οποίες στηρίζονται.

Στο Εργαστήριο Ατομικής και Μοριακής Φυσικής ο καθηγητής κ. Κ. Κοσμίδης παρουσίασε τις βασικές αρχές και ιδιότητες των δεσμών laser, που οι μαθητές είχαν επίσης την ευκαιρία να παρατηρήσουν. Στη συνέχεια παρακολούθησαν και πειράματα με υγρό άζωτο.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Παντούλα Χριστίνα, Παπαγεωργίου Μαρία, Ζήκου Ελένη

Διδακτική Επίσκεψη στο Τμήμα Φυσικής

Μόνιμος σύνδεσμος σε αυτό το άρθρο: https://gym-zosim.ioa.sch.gr/didaktiki-episkepsi-sto-tmima-fisikis-tou-panepistimiou-ioanninon/